Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

sisistek 

Italie - Garda a Benatky

107 fotek duben 2010 - zobrazení
Počasí s námi laškovalo do poslední chvíle. Nakonec jsme přece jen odložili plánovaný výlet do Paříže a vydali se za teplem na jih. A protože děti měly slíbený zábavný park, začali jsme u Gardy.

Ve čtvrtek večer jsme se sešli na příjemném stání pro obytná auta v městečku Lazise. Jedná se o krásné opevněné městečko s krásnými starými domy a románským tržním náměstím včetně malého přístavu přímo v centru města. Též kostelík z roku 983 je úžasný. Po ranní prohlídce jsme se přesunuli o 5 km k zábavnému parku Gardaland.

Gardaland je jeden z prvních zábavných parků v Evropě a s plochou více než 700 000 m2 (2009) patří i k těm největším. Je dokonce pátým nejnavštěvovanějším zábavným parkem na světě a asociace Forbes zařadila Gardaland v roce 2005 na pátou příčku mezi desítku nejlepších zábavních parků na světě.

V parku se nachází na 70 atrakcí různého charakteru, jedna z nejzajímavějších, Blue Tornádo, je horská dráha dosahující rychlosti až 110km/hod s přetížením 5G! Tato atrakce byla jedna z prvních tohoto druhu v Evropě (1995) a byla vyrobena v USA. Oproti běžným dráhám jsou koleje nahoře. Blue Tornádo patří ke špičce svého druhu a k nejrychlejším horským dráhám vůbec. Délka dráhy je téměř 760m a vysoká 50m.

Magic Mountain - Klasická horská dráha dosahující rychlosti až 90km/hod. Jedná se o první ocelovou dráhu v parku (1985). Délka dráhy je téměř 700m a vysoká je 35m. V parku jsme vydrželi celý den, někteří si to užili naplno, ostatní většinu dráh hlídali baťohy :-).

Díky krásnému počasí – jasno a teplota přes 16°C , relativně malému množství návštěvníků (park byl otevřený druhý den) byl pobyt velmi příjemný. Večer jsme se přesunuli do Verony, kde jsme stáli nedaleko centra.

Verona je italské město v oblasti Benátska a hlavní město provincie Verona. Je to druhé největší město v Benátsku, hned po Benátkách. Město leží asi 30 km od Gardského jezera a protéká jím řeka Adige. Pro svoji nádheru je město vyhledáváno turisty a anglický dramatik William Shakespeare do ní zasadil děj své slavné tragédie Romeo a Julie. Od roku 2000 je historické centrum Verony zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Postupně jsme za polojasného počasí navštívili všechny důležité pamětihodnosti. Např. amfiteátr, dokončený v roce 30, je největší na světě po římském Koloseu a po amfiteátru v Capue nedaleko Neapole. Dříve aréna pojala téměř všechny obyvatele starověké Verony a návštěvníci sem přicházeli z celého Veneta, aby shlédli bitvy a gladiátorské zápasy. Amfiteátr se proto využíval k veřejným popravám, veletrhům, divadelním a operním představením a býčím zápasům. Amfiteátr je 139 metrů dlouhý a 110 metrů široký. Dnes aréna slouží k divadelním představením.

Za zmínku též stojí Zelinářské náměstí s Veronskou madonou a benátským sloupem, či Piazza dei Signori s Dantovým pomníkem a s výstavními paláci po obvodě. Krásná je též radnice z roku 1193.

Nezapomněli jsme ani na veronskou románskou katedrálu či starý scaligerovský hrad z roku 1353, dnes muzeum starého umění. Hned za hradem je opevněný most přes Adiži, který patří mezi nejhezčí svého druhu v Evropě.

A jedním z hlavních důvodů, proč jsme do Verony vyrazili, byla samozřejmě návštěva Juliina balkonu, kde se odehrála Shakespearova tragédie někdy kolem roku 1302, s možností zanechat zamilované vzkazy všem blízkým. Několik z nás si i vyzkoušelo, jaké je to být na balkóně, když zdola zpívá zamilovaný Romeo.

Večer jsme se přesunuli do campu k moři, nedaleko Benátek. Příjemně jsme poseděli a pogrilovali a ráno vyrazili lodí do Benátek.

To, že vzhled Benátek je nasycen kulturou a uměním, počínající od roku 1063 kostelem sv. Marka pokračující Dóžecím palácem z 12. – 15. století, renesančními stavbami, kterou je knihovna Sansovino či kostel svatého Giorgio Maggiore, z téže doby až k baroknímu kostelu sv. Marie della Salute a zase zpět k Piazza před kostelem sv. Marka, zdobené arkádami – na každém kroku archeologické poklady, které uvnitř uchovávají další mistrovská díla, ví asi každý.

Tak alespoň krátká rekapitulace: romantická atmosféra na nás dýchala ze všech míst a zákoutí. Protože bylo málo lidí, měli jsme šanci prohlédnout si všechny zajímavé památky. Nezapomenutelným zážitkem byla určitě plavba po hlavním Grand kanále. Vrátili jsme se do Benátek skoro po 16-ti letech a byli jsme mile překvapeni – žádný zápach, uklizeno, mnoho památek je opravených nebo se opravují. Na náměstí sice byly větší fronty, ale my jsme se nezařadili, stačilo nám to zvenku :-).
Cestou zpět jsme vyzkoušeli místní metro - městskou plavbu po kanále, než jsme stačili zjistit, jaký systém zde funguje, byli jsme na místě a děkovali, že nepřišel revizor.

Ještě v neděli večer jsme se přesunuli do Klagenfurtu, kde jsme si ráno prohlédli park miniatur Minimundus. Je zde možné prohlédnout si všechny zajímavé stavby Evropy i světa. Zjistili jsme, kde jsme ještě nebyli a je toho docela dost ( na tak málo dovolené ). V poledne jsme se rozloučili a vyrazili domů.

Díky počasí a parťákům se nám prodloužený víkend na jihu Evropy moc líbil.
reklama
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

přidat komentář

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron